Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo, suočeno sa smanjenjem budžetskih sredstava, poduzima niz mjera s ciljem očuvanja ključnih obrazovnih programa. Ministrica Naida Hota-Muminović istakla je da smanjenje prihoda traje već dvije godine i naglašava da će 2025. godina donijeti dodatne izazove, ali i prilike za unapređenje.
“Naša prioritetna pitanja ostaju ona koja direktno pomažu djeci i njihovom obrazovanju”, poručila je ministrica, te dodala da će Ministarstvo nastaviti podržavati niz programa koji već daju značajne rezultate.
“Nastavljamo sufinansirati boravak djece u vrtićima, kao i produženi boravak. Zadržat ćemo besplatne udžbenike i uspostavljene standarde za učenike u inkluziji. Jednako važno, plate prosvjetnih radnika povećane su kroz osnovicu, a istom dinamikom nastavljamo sa stručnim usavršavanjima u zemlji i inostranstvu”, kazala je ministrica.
Programi koji su se pokazali korisnima, poput Škole plivanja za peti razred, Škole skijanja za šeste razrede i Škole planinarstva za sedmaše, bit će zadržani. Također, bit će nastavljene Škola u prirodi za peti razred, Marš mira i studijske posjete za prve i druge razrede. Dodatno, osigurava se i nastavak učešća učenika na olimpijadama znanja.
Ministrica Hota-Muminović je navela da će stipendije za deficitarna zanimanja i nadarene učenike, kao i nagrade za osvojene medalje, biti pomjerene na školsku 2025/26. godinu.
Ove godine Ministarstvo planira završiti rekonstrukciju i opremanje kabineta Hemije, Fizike i Biologije u osnovnim školama, a nastavit će se i projekti opremanja škola, kao što je nabavka školskog namještaja u vrijednosti od četiri miliona KM.
Iako ove godine nisu osigurana sredstva za rekonstrukciju i investiciono održavanje, ministrica je optimistična zbog ranijih investicija.
“U protekle tri godine realizirali smo investicioni paket vrijedan 88 miliona KM za održavanje, rekonstrukciju i nabavku opreme. Ova sredstva pomoći će školama da održavaju svoj rad, dok ćemo poticati škole da se fokusiraju na ostvarivanje vlastitih prihoda”, naglasila je Hota Muminović.
Najavila je i formiranje radne grupe koja će direktno raditi s direktorima škola na ostvarivanju vlastitih prihoda i apliciranju na programe drugih nivoa vlasti. Ova situacija bit će prilika za razvoj liderskih vještina među direktorima, koji će biti potaknuti na racionalizaciju troškova, smanjenje reprezentativnih izdataka i optimizaciju usluga.
Uprkos izazovima, ministrica je uvjerena da će se trend pozitivnih promjena nastaviti.
“Očuvanje kvaliteta obrazovanja, nastavak programa i jačanje infrastrukture ostaju naši prioriteti. Kroz pametno upravljanje sredstvima, racionalizaciju i inovativna rješenja u školama, uvjerena sam da ćemo prevazići izazovnu budžetsku godinu i nastaviti unapređivati obrazovni sistem u Kantonu Sarajevo”, poručila je ministrica Hota-Muminović.