U programu Radio Ilijaša gostovale su Mersida Mešetović koja je u Organizacijskom timu koji radi na formiranju Udruženja “Pripadnice Armije R BiH” koje žive i rade na području općine Ilijaš i Kahriman Arifa, predsjednica Udruženja. Razlog gostovanja jeste formiranje samog Udruženja, ali i najava tevhida za preminule članice koji će biti sutra poslije podne- namaza u džamiji u Misoči.
Mersida Mešetović na početku razgovora pozvala je sve žene koje su dale jedan izuzetan doprinos oslobađanju države BiH, da se jave i uzmu aktivno učešće u formiranju i budućem radu Udruženja.
“Govorimo o ženama koje su bile pripadnice ilijaških jedinica, prema shodno opštinskom štabu teritorijalne odbrane Ilijaš i 126. Ilijaške brigade. Ovo udruženje u skladu sa onim što smo dogovorili unutra sebe, prihvatamo sve pripadnice Armije R BiH koje su bile pripadnice drugih jednica, a koje danas žive i rade u općini Ilijaš” kazala je Mešetović.
Mešetović je govorila na koji način dolaze do podataka žena koje su bile pripadnice Armije R BiH.
“Postoji Zakon o zaštiti ličnih podataka, s obzirom da smo mi Udruženje koje je u toku formiranja, jer još uvijek nismo zvanično formirani i registrovani. Generalno je to problem koji se pojavljulje, nismo u mogućnosti da dobijemo spiskove i pravljenje spiskova radimo po modalitetu našeg ličnog sjećanja. Od prilike znamo ko su bile te žene, sastavljamo spiskove i ponosno mogu da kažem da smo mi već kod broja od 120 žena, a 101 žena je bila pripadnica ilijaških jedinica, a ostali broj su žene koje su bile pripadnice drugih jedinica, a trenutno žive i rade u Ilijašu” pojasnila je.
Kahriman je dobila zadatak da oformi sanitet, a svi su mislili da rata neće biti i da stanje opasnosti neće potrajati. Prevarili su se, rat je potrajao četiri godine.
“Kada su me pozvali da oformim sanitet, prvo što mi je palo na pamet jeste mogu li ja to uraditi, da li je to uredu, dijete imam malo, ali želja za tim je pobjedila, dijete smo poslali familiji, a ja sam polahko po selu predavanja održavala, prikupljali smo zavojni materijal, skupljali osoblje koje će biti tu i pravili dežure. Na samom početku je bilo jako puno žena i djevojaka, međutim nakon prvog granatiranja ostalo je desetak žena koje su ostale do kraja i bile smo rame uz rame uz naše borce.Oni to znaju i cijene i meni je to jako drago da nas ne zaboravljalju. Znaju da smo bili tu sa njima i znaju da su imali sigurnost kad smo mi tu. Nikad nismo bili udaljeni od prve borbene linije. Najteže mi je bilo javljati porodicama da im je blizak član poginuo“ prisjetila se Kahriman.
U periodu pred kraja rat pa do danas devet pripadnica su nažalost preselile. Nije bilo poginulih borkinja, ali ovih devet žena zaslužuje da ih se spomene.
“Koristimo priliku da za 15. april Dan Armije R BiH i ovaj mubarek mjesec Ramazan da se sjetimo naših pripadnica. Džamiju u Misoči smo odabrali iz razloga što pet žena koje su preselile su živjele i radile u Misoči i to je njihov matični džemat i ove ostale žene smo priključile. Sa posebnim zadovoljstvo da se zahvalim imamu džamije u Misoči koji je izašao u susret i rekao da će taj tevhid biti proučen bez ikakve naknade“ kazala je Mešetović.
Još jednom pozvale su građane da se odazovu i da posebnim pijatetom proučimo ovaj tevhid. Da se na neki način pokušamo odužiti našim pripadnicima Armije R BiH.
„Ovo je samo jedna od aktivnosti kojima ćemo mi da se bavimo u narednom periodu. Mi smo napravili jedan spisak naših pripadnica koje su trenutno u jako lošem zdravstvenom stanju i stanju socijalne potrebe. Razgovarale smo sa načelnikom Fazlićem i sa Nijazom Spahićem bili su veoma pozitivno iznenađeni ovom inicijativom da se formira Udruženje i predloženim aktivnostima i podržali su nas. Moram da se zahvalim i koordinacijskom timu koji okuplja sve ostala boračka udruženja koji su iskazali posebno zadovoljstvo i puno podršku formiranju udruženja. Već 14. aprila kad se bude polagalo cvijeće na centralnom spomen-obilježju i kada se bude realizovala Svečana sjednica OV, naše delegatkinje će biti dio tih događaja. Nadam se da ćemo biti kohezivna sila koja će okupljati ne samo žene, već aktivno kako smo to tokom rada radili sa našim saborcima da pokušamo dati više svjetla na historijat pogotovo na period 1992-1995.Ono što nam se desilo ne smije se zaboraviti, jer kako kažu svim filozofi „ono što se zaboravi to se ponovo desi“ poručila je Mešetović.
Spisak žena kojima će se učiti tevhid:Aslanagić Halida-Lida, Bešlija Safija- Brena, Ćosić Almasa, Dervišević Ramiza, Goletić Rasema- Tetka, Matoruga Hatija, Medić Šefajeta, Ćosić Elvira i Matoruga Dinaza.
Radio Ilijaš