Buldić Bašić napominje da perike u Bosni i Hercegovi ni nisu klasificirane kao ortopedsko pomagalo, kao što je to slučaj u zemljama okruženja, te samim tim ostaje na pacijentima da se snađu i kupe sebi periku, koja zna koštati i po nekoliko hiljada KM. “Dječiji osmijeh nam je najveća nagrada i ništa više nam ne treba. A za ovu sreću je potrebno vrlo malo, odnosno kosu je vrlo jednostavno donirati. Potrebno je da kosa bude potpuno prirodna, ničim tretirana te donirani dio kose mora biti dug minimalno 30 centimetara.”
Dok u svijetu, pa tako i u Bosni i Hercegovini, vlada veliko zanimanje za transplantaciju kose, odnosno sprečavanje gubitka kose, pitanje je da li smo dovoljno svjesni važnosti doniranja kose. Udruženje “Srce za djecu koja boluju od raka u Federaciji BiH” već godinama provodi projekt “Moja kosa tvoja kosa” u okviru kojeg građane pozivaju na doniranje kose koja se poslije koristi za onkološke pacijente.
Projekt “Moja kosa tvoja kosa” započet je 2017. godine i do tada u Bosni i Hercegovini nije bilo sličnog projekta, pa samim tim i svijest građana o ovom načinu pružanja pomoći bila je na prilično niskom nivou. “Kroz ovaj projekt uspjeli smo podići svijest o važnosti ove vrste donacija te kako možemo kroz učenje mlađih generacija empatiji i pomaganju promijeniti nove generacije, te dobiti u budućnosti kvalitetnije društvo koje je osviješteno o potrebama marginaliziranih grupa društva. U prilog tome govori podatak da projekt ‘Moja kosa tvoja kosa’ okuplja blizu 10.000 donatora kose, od kojih su 80 posto djeca do 18 godina, što djevojčice, što dječaci. Na tu činjenicu smo posebno ponosni, jer nam daje nadu da nam društvo ostaje na divnim mladim ljudima”, kaže Atifa Buldić Bešić iz Udruženja “Srce za djecu koja boluju od raka”.
Buldić Bašić napominje da perike u Bosni i Hercegovini nisu klasificirane kao ortopedsko pomagalo, kao što je to slučaj u zemljama okruženja, te samim tim ostaje na pacijentima da se snađu i kupe sebi periku, koja zna koštati i po nekoliko hiljada KM. Ističe da Udruženje pokušava u pojedinim kantonima promijeniti ovu situaciju te su podnijeli inicijativu za subvencioniranje perika u Unsko-sanskom kantonu i ona je usvojena. Nadaju se da će isto uspjeti i u ostalim kantonima.
Udruženje “Srce za djecu koja boluju od raka” proteklih godina organiziralo je i obuku za vlasuljare, kojih je sve manje u Bosni i Hercegovini. Govoreći o ovome zanatu, Buldić Bašić naglašava da je vlasuljarski zanat u Bosni i Hercegovini na izumiranju. “Sa samom idejom projekta vlasuljarske radionice htjeli smo u potpunosti zaokružiti ovaj projekt te pokriti i taj segment edukacije novih vlasuljara. U prvoj godini projekta educirali smo dvanaest novih vlasuljara koje smo educirali i osposobili za pravljenje perike. Jedan od njih ostao je raditi na ovom projektu, to je naš vlasuljar Fuad Halilović. Kako je projekt rastao, rasle su i potrebe za još jednim vlasuljarom pa smo educirali još jednu vlasuljarku koja sada s Fuadom radi na izradi perika”, pojašnjava Atifa Buldić Bašić.
Naša sagovornica kaže da je projekt “Moja kosa tvoja kosa” jedan od najhumanijih projekata na području Bosne i Hercegovine, te da je samim tim privukao veliki broj građana koji su spremno donirali svoju kosu kako bi pomogli oboljeloj djeci. “Naravno, veliki je broj ljudi koji nisu ispunjavali uvjete za doniranje kose, ali su finansijski pomogli ovaj projekt, jer pored kose, potrebno je još mnogo repromaterijala i sredstava da bi se izradila jedna perika. Imamo blizu 10.000 donatora kose. Neki od njih su donirali kosu i po dva do tri puta. Do sada smo napravili više od 40 perika, koje smo podijelili djeci širom Bosne i Hercegovine. Samo u 2021.godini smo napravili i podijelili 14 perika, a reparirali smo 5 perika koje smo ranije napravili”, ističe Buldić Bašić.
Ona pojašnjava da je kod dječijih onkoloških pacijenata gubitak kose jedan od najtežih trenutaka u toku liječenja, ali ne samo za dijete nego i za roditelje. U tom trenutku roditelj se suočava s dijagnozom, a dijete s gubitkom kose gubi dio identiteta i slike o sebi. Buldić Bašić ističe da se djeca vrlo često povuku u sebe i postanu nesigurni te gube samopouzdanje. “Posebno im je teško kada se nakon završenog intenzivnog bolničkog liječenja trebaju vratiti u matičnu sredinu, u vršnjačke grupe, školu. Pogotovo ako naiđu na nerazumijevanje okoline, te dožive stigmatizaciju u okviru vršnjačke grupe, problem se produbljuje i ostavlja veće posljedice na dijete. Upravo tu perike pomažu da lakše premoste te probleme te da sigurniji ulaze u neophodne socijalne interakcije. Perika za njih predstavlja sigurnost i nadu te im vraća sliku njih kakvi su bili prije bolesti”, govori Buldić Bašić.
Međutim, kada djeca dobiju perike, reakcije koje su do sada vidjeli, kako kaže, nemoguće je sažeti u riječi. “To treba doživjeti. Količina dječije sreće koju dobijete je neprocjenjiva. Njihov pogled u ogledalu je najdirljiviji trenutak ovih susreta. Promjena u njihovom pogledu, stavu i samopouzdanju je momentalno evidentna. Njihov osmijeh nam je najveća nagrada i ništa više nam ne treba”, kaže Buldić Bašić.
A za ovu sreću potrebno je vrlo malo, odnosno kosu je vrlo jednostavno donirati. Potrebno je da kosa bude potpuno prirodna, ničim tretirana, te donirani dio kose mora biti dug minimalno 30 cm. Prije šišanja je potrebno oprati kosu i osušiti je, tako da se donira čista. Videoupute za šišanje građani mogu pronaći na linku na web-stranici Udruženja “Srce za djecu koja boluju od raka u Federaciji BiH” i prema njima se ošišati kod svog frizera. Ako donatori nisu iz Sarajeva i ne mogu lično donijeti kosu, mogu je poslati poštom na adresu vlasuljarske radionice: Himze Polovine 21, 71000 Sarajevo.
A ako građani ne ispunjavaju uvjete za doniranje kose, svakako mogu podržati projekt “Moja kosa tvoja kosa” pozivom na humanitarni broj 17010 i na taj način jednim pozivom donirati 2 KM.
“Svakog dana trebamo biti zahvalni na danu koji imamo, na zdravlju i radosti života. Svaki dan trebamo iskoristiti da učinimo dobro djelo i pomognemo nekome u svom okruženju, jer zadovoljstvo postojanja i jeste da promijenimo svoj i nečiji život nabolje”, poručuje Atifa Buldić Bašić.
Osmogodišnja Esma Imamović iz Zenice jedna je od djece koja su odlučila svojom kosom usrećiti neko drugo dijete. Još prije dvije godine majka joj je pričala o humanitarnoj akciji za doniranje kose za bolesnu djecu, nakon čega je mala Esma odlučila da pušta kosu da raste kako bi mogla donirati. Esmin otac Jasmin Imamović kaže da je bila vrlo strpljiva i nije htjela da se šiša sve dok nije imala dovoljno dugu kosu za doniranje.
“Bilo nam je izuzetno drago što je Esma na ovaj način željela pomoći bolesnoj djeci. Zbog ovog Esminog humanog čina, i mi kao roditelji smo posebno ponosni. Sam čin šišanja je bio poseban, Esma se osjećala lijepo, a čak joj se i svidjela nova frizura. Dobila je i zahvalnicu od organizacije ‘Srce za djecu’, koju čuva na zidu u svojoj sobi. I danas govori da želi nastaviti s doniranjem kose i da se neće dugo šišati kako bi joj što prije narasla”, kaže Esmin otac Jasmin