Nakon što je u Kantonu Sarajevo tokom kontrola saobraćaja čak 336 od 356 vozača odbilo testiranje na prisustvo droga, Ministarstvo unutrašnjih poslova KS održalo je hitan sastanak sa zakonodavcima. Rezultat su najave zakonskih izmjena koje će predvidjeti strože kazne, evidentiranje prekršilaca i mogućnost zadržavanja vozača u službenim prostorijama.
Zabrinjavajući podaci iz saobraćajnih kontrola koje je provela policija Kantona Sarajevo pokazuju da je od 356 kontrolisanih vozača za koje je postojala sumnja da upravljaju vozilima pod uticajem droga, njih čak 336 odbilo testiranje. Uprkos kaznama koje trenutno iznose između 400 i 1.000 KM, vozači očito radije biraju novčanu sankciju nego evidentiranje prekršaja.
Tim povodom, u prostorijama MUP-a KS danas je održan hitan sastanak na inicijativu ministra unutrašnjih poslova Admir Katice, a prisustvovali su i zastupnik u Parlamentu BiH Saša Magazinović, predsjedavajući Skupštine KS Elvedin Okerić, te zastupnici Rusmir Pobrić i Davor Čičić.
Nova rješenja i izmjene zakona
Na sastanku je zaključeno da je potrebno hitno mijenjati zakon, kako bi se: predvidjela maksimalna novčana kazna od 1.000 KM za odbijanje testiranja, omogućilo zadržavanje vozača u službenim prostorijama MUP-a, evidentirali svi slučajevi odbijanja testiranja, te prenijeli troškovi testiranja (60 KM po testu) na osobe koje se testiraju, kao što je već slučaj sa alkotestiranjem.
Vozači ne žele trag u dosjeu
Nezvanično se saznaje da vozači odbijaju testiranje kako bi izbjegli unos prekršaja u dosije. U tom slučaju, pristaju na fiksnu kaznu – u većini slučajeva minimalnih 400 KM – i dvomjesečnu zabranu upravljanja vozilom, uz izricanje dva kaznena boda. Međutim, ovakve sankcije nisu dovoljan odvraćajući mehanizam.
“Podaci koje smo dobili nakon uvođenja testiranja vozača na droge, bili su alarm za hitno djelovanje. Mi u MUP-u KS već dugo tražimo pooštravanje sankcija koje će imati stvarni efekat i bolju podršku za rad policije. Današnji sastanak bio je izuzetno konkretan i vjerujem da smo došli do rješenja koja će uskoro biti pretočena u zakonske izmjene”, izjavio je ministar Katica.
Zajednička inicijativa zakonodavne i izvršne vlasti
Zastupnik Saša Magazinović istakao je da su dosadašnje kazne nedovoljno efikasne te da se zakonski tekst o “bahatoj vožnji” trenutno nalazi u fazi dorade.
“Zakon smo povukli iz Doma naroda BiH da bismo ga dopunili konkretnim rješenjima – uključujući i sankcionisanje odbijanja testiranja na droge. U dogovoru s MUP-om KS predložit ćemo maksimalnu kaznu i opciju zadržavanja vozača kada postoji sumnja da vozi pod dejstvom droge. Broj odbijenih testiranja jasno pokazuje da ovdje ne možemo čekati”, izjavio je Magazinović.
Troškove testiranja – plaća vozač
Na sastanku se razgovaralo i o finansijskom aspektu testiranja. Jedan test na drogu košta oko 60 KM, što trenutno pokriva budžet policije. Predložena zakonska rješenja uključuju i obavezu da vozači snose troškove vlastitog testiranja – jednako kao u slučajevima testiranja na alkohol.
Podrška sa svih nivoa
Predsjedavajući Skupštine KS Elvedin Okerić izrazio je punu podršku mjerama koje predviđaju strože sankcionisanje i uključenje viših nivoa vlasti.
“Ovo je pitanje zaštite života svih građana i ne smije biti politički neutralno. Saradnja sa kolegama iz Parlamenta BiH i MUP-om KS daje rezultat koji će uskoro osjetiti svi učesnici u saobraćaju”, rekao je Okerić.
Alarmantni podaci pokrenuli su konkretne korake ka izmjenama Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja u BiH. Ukoliko zakon bude usvojen, vozači koji odbiju testiranje na drogu suočiće se s maksimalnim kaznama, evidencijom u prekršajni dosje, zadržavanjem u prostorijama MUP-a i obavezom plaćanja testa. Sve s ciljem veće sigurnosti na cestama i zaštite života.