![IMG_1822](https://ilijas.info/wp-content/uploads/2025/02/IMG_1822-640x480.jpeg)
U znak sjećanja na Amru Kahrimanović, ali i sve žene koje su stradale od ruke nasilnika, danas su održani mirni protesti u Tuzli.
Danas se navršava tačno godinu dana od tragične smrti Amre Kahrimanović, Tuzlanske čiji je život brutalno prekinuo tadašnji službenik MUP-a TK Elvis Ćustendil. Ovaj nemili događaj duboko je potresao javnost, a njegova godišnjica još jednom je podsjetila na ozbiljnost problema nasilja nad ženama.
U znak sjećanja na Amru, ali i sve žene koje su stradale od ruke nasilnika, danas su održani mirni protesti u Tuzli. Okupljeni građani, porodica, prijatelji i aktivisti poslali su jasnu poruku da se femicid ne smije tolerisati, te da društvo mora učiniti više kako bi se zaštitile žene i spriječile ovakve tragedije.
Posebno emotivan trenutak protesta bila je dvanaestominutna šutnja – simbolična počast za 12 žena koje su izgubile život u slučajevima femicida tokom protekle godine. Tišina koja je ispunila ulicu govorila je glasnije od bilo kojih riječi, kao podsjetnik da se svaka od ovih žrtava morala i mogla zaštititi na vrijeme.
Šutnja je započela snažnim simboličnim performansom Nedžada Kahrimanovića, brata ubijene Amre. U tišini je skinuo odjeću i legao na bijelu podlogu, nakon čega su ga polili crvenom bojom. Nepomično je ostao ležati do kraja mirne šutnje, prenoseći snažnu poruku tuge i sjećanja.
Na kraju je ustao, zahvalio se prisutnima koji su odali počast Amri Kahrimanović kao i ostalim ubijenim ženama u BiH
“Ja nikada neću dozvoliti da se zaboravi moja sestra. Ispred MUP-a smo postavili instalaciju koja govori da je ovo smeće. Smeće od direktora policije i tužioca. To su najobičniji smećari. Stavili smo fino, dostojanstveno šta mislimo o njima”, rekao je Nedžad Kahrimanović.
Na jednom od transparenata našla se i, kako su je okarakterisali “krvava naredba” kojom je rečeno da se neće provoditi istraga protiv lica u MUP-u TK Tuzla zbog krivičnog djela – Nesavjestan rad u službi – iz člana 387. stav 1. KZ FBiH, jer ne postoje osnovi sumnje da su učinili to krivično djelo.
Ovaj protest bio je podrška i ostalim žrtvama femicida koje su stradale trokom prošle ali i svake prethodne godine. Mirnu šetnju podržali su i građani Gradačca gdje je brutalno ubijena Nizama Hećimović.
“Generalna poruka jeste da treba da se uvezujemo, da podržimo jedni druge, da korigujemo jedni druge tamo gdje je potrebno. Da budemo solidarni, da pokazujemo empatiju i da podižemo svijest o prisutnosti i o tome da nećemo dozvoliti da se u našem društvu njeguje i kultiviše bilo koji oblik nasilja nad ženama i djevojkama. Moramo se držati zajedno, jer ovo nije stvar pojedinca”, rekla je Nerma Šarić, građanka Gradačca.
Istakla je da treba jačati instutucije,raditi na ljudima koji rade tamo, edukovati ljude, baviti se ljudima koji se bave ovim slučajevima. Studiozno obratiti pažnju na to šta se dešava u svakoj policijskoj stanici, u svakom centru za socijalni rad.
Iako su u proteklim godinama provedene mnoge policijske akcije koje su rezultirale zapljenom i uništavanjem hiljada komada naoružanja, stručnjaci upozoravaju da politička nestabilnost, strah, te slabosti u zakonodavnom i sigurnosnom sistemu…
“Ono o čemu se malo govori u javnosti jeste prevencija nasilja koja podrazumijeva dijapazon nekih od koraka koje ne može provoditi samo policija. Višestruki je sloj odgovornosti. Vrijeme je da pokažemo da smo jedni uz druge. Došli smo da podržimo Tuzlake kao što su i oni podržali nas u Gradačcu”, dodala je Nerma.
Okupljeni su još jednom apelovali na nadležne institucije da se poduzmu konkretniji koraci u borbi protiv nasilja nad ženama, kako bi se spriječile nove tragedije i kako se nijedna žena više ne bi morala suočiti s istom sudbinom.
“Jako dobro sam poznavala Amru, gotovo svaki dan smo muž i ja bili tamo na kafi. To nas je jako potreslo, međutim vidjela sam da nije ona jedina žrtva femicida, da se to sve češće događa i da mi moramo učiniti nešto da se tome stane u kraj. Bojimo se za djecu kad izlaze, treba se nešto mijenjati u čitavom sistemu, jer znači da kod nas ne radi ni sudstvo ni MUP, jer da se to radi kako treba bilo bi sve drugačije, ne bi bilo ovakvih stvari. Žao mi je Amre”, rekla je Dubravka Ibrahimović, građanka Tuzle.
Naglasila je da je sve u ovom gradu postalo opasno, da se ljudi manje druže, da manje izlaze.
“Došla sam da podržim ovaj skup, da se zaustavi nasilje nad ženama. Mi smo ovdje toliko nesigurni, ovo je zaista tužno, mlade su to žene koje stradaju samo zato što neće da imaju nešto sa nasilnicima”, kazala je Stana Nalić.
Organizatori ovog događaja simboličnim porukama su podsjetili građane na strašan zločin koji se dogodio u Tuzli, ali i koji se događaju širom Bosne i Hercegovine.
Podsjećamo, za ubistvo Amre Kahrimanović, Elvis Ćustendil dobio je zatvorsku kaznu od 30 godina.