Više od 340 radnika Univerziteta u Zenici, čini se, još će pričekati na potpisivanje novog kolektivnog ugovora
Zaposlenici zeničkog univerziteta još nisu potpisali novi kolektivni ugovor. Iako su okvirni dogovor imali sa bivšom vladom, izmjene koje je učinila aktuelna, a koje se tiču Pravilnika o radu, odnosno plaćanja funkcionalnih naknada postale su glavni kamen spoticanja. Iako su na obje pregovaračke strane profesori i stručnjaci za radno pravo postavlja se pitanje je li na pomolu kompromis ili štrajk?
Više od 340 radnika Univerziteta u Zenici, čini se, još će pričekati na potpisivanje novog kolektivnog ugovora. Iako je prijedlog koji je predložila Vlada obuhvatao linearno povećanje plaća svim uposlenicima za 250 KM kamen spoticanja, prema riječima predsjednika sindikalne podružnice Univerziteta u Zenici, su izmjene, koje regulišu plaćanje funkcionalnih dodataka za stotinjak nastavnika na ovom univerzitetu, navodi BHRT
“Ukidanje tih koeficijenata je mnogo opasnije od samih naknada jer je to zaustavljanje razvoja Univerziteta i eliminacije mogućnosti da se sa 150 KM dodatno motiviraju i stimuliraju oni zaposlenici koji hoće da mnogo više rade od redovnih obaveza u nastavi, posebno u trenutku kada radimo reakreditaciju”, kaže Ajdin Huseinspahić, predsjednik Sindikalne organizacije Univerziteta u Zenici.
Ipak, premijer koji je i sam redovni profesor na ovom univerzitetu nije tog mišljenja. Smatra da su su mnogi zadaci za koje se traže funkcionalni dodaci, odnosno dodatni novac, u suštini redovna aktivnost profesora i uposlenika, sve u sklopu mjesečne plaće, te da je već primjećeno rasipanje bužetskih sredstava na ovom univerzitetu.
“Oni su morali po ranijem kolektivnom ugovoru da usvoje pravilnik o plaćama, ali nisu željeli iz razloga što su htjeli da svoje redovne obaveze koje ulaze u osmosatnu obavezu da to naplate kao određeni dodatak koji bi se faktički duplo plaćao isti posao. Tako da apsolutno je to nama neprihvatljivo”, kaže Nezir Pivić, premijer u Vladi ZDK.
Iz sindikalne organizacije Univerziteta pozivaju na pregovore, ali najavljuju štrajk upozorenja. Iz Vlade upozoravaju na pritiske.
Za sedam dana od 10 do 12 stupiti u štrajk upozorenja i održavat ćemo taj štrajk svakog četvrtka u sedmici dok se našim zahtjevima ne udovolji i, naravno, kada se stignu uslovi, to će preći u generalni štrajk”, rekao je Ajdin Huseinspahić.
“Iako oni nisu pregovarači u kolektivnom ugovoru, već predsjednik srednjeg i visokog obrazovanja, ovdje imamo jednu situaciju gdje se u konačnici na direktan način umješao menadžment univerziteta”, kaže Pivić.
Hoće li do komprimisa doći, šta će prevagnuti, povećanje plaća za sve uposlene ili zahtjev za dodatno plaćanje stotinjak nastavnog osoblja, teško je reći s obzirom na očigledne stavove obje strane.