Organizacioni odbor manifestacije “Dani sjećanja – SREBRENICA 11. juli 1995. godine” u cilju obilježavanja 28. godišnjice genocida nad građanima BiH koji su u tom periodu živjeli u “sigurnoj zoni UN-a Srebrenica”, u subotu 08. jula 2023. godine upriličio je već tradicionalnu Akademiju na Trgu Alije Izetbegovića u Ilijašu. Učesnici su bili: prof. Ibrahim Bećirović, Merima Beširević MSc -biologije – genetika i prof. Nijaz Aganhodžić – hafiz.
Predsjednica Organizacionog odbora Manifestacije Alma Mešić i ove je godine, kao i brojnih prethodnih, poslala poruku sjećanja na ubijeno čovječanstvu 8372 puta u Srebrenici poručivši da je dužnost svakog Bošnjaka biti večeras ovdje, sjećati se, ali i biti na oprezu 24 sata dnevno jer bi agresor danas ponovio sve.
Općina Ilijaš na čelu sa općinskim načelnikom Akifom Fazlićem na dostojanstven način godinama obilježava godišnjicu genocida u Srebrenici, te je neizostavna podrška mnogobrojnim projektima u Općini Ilijaš koji se prvenstveno tiču kulture sjećanja ali i razvoja ove općine.
–Ja želim iskazati ponos na nas Ilijašane, na ono što godinama radimo, već 18 godina organiziramo ovu Manifestaciju, zato se želim zahvaliti Organizacionom odboru na svemu što rade, posebno Almi Mešić koja je i pokrenula ideju o organizovanju ove Akademije. Postala je prepoznatljiva veza Ilijaša i Srebrenice i to je jako važno. Mi smo ovdje da odamo pijetet žrtvama genocida, da podijelimo bol i tugu sa članovima porodica koji su izgubili te ljude, da se suočimo sa sobom i svojom savješću i kako se odnosimo prema svemu što je vezano za borbu za BiH, kulturu sjećanja i naš odnos prema Srebrenici. Mi živimo u vremenu kada moramo stalno i iznova svjedočiti istinu u Srebrenici, a ta istina je da se genocid desio, zločinci presuđeni, utvrđena odgovornost i krivica. Pravda se nije desila, genocid nisu priznali oni koji su ga učinili, mi i ove godine 11. juli obilježavamo u državi koja ni ove godine nije donijela odluku o Danu žalosti u cijeloj BiH. Nažalost, sve je manje Bošnjaka u Srebrenici. Strana koje je odgovorna za genocide kroz svoje programe želi da se ovaj događaj relativizira, minimizira, a i mi postajemo malodušni, gubimo međusobno povjerenje, samopouzdanje, povlačimo se i odlazimo, ne smijemo to raditi i moramo pokazati da imamo snagu da te procese zaustavimo. Ponosan sam na Ilijašane koji su puno toga uradili, na 18 džamija u kojima je jučer bila hutba o Srebrenici, ponosan da obilježavamo ovaj dan pred ovom lijepom džamijom koju je SFOR bio zabranio da se gradi i na ovom Trgu “Alija Izetbegović” kojem smo na jedvite načine uspjeli dati to ime. Moramo se boriti, borba će dati rezultate, to mora biti naše opredjeljenje, kazao je, između ostalog, Fazlić.
Merima Beširević, MSc -biologije – genetika, obratila se u nastavku programa. Rođena dvije godine nakon genocida u Srebrenici u kojem je izgubila dva brata odlučuju da svoj diplomski rad posveti njima i da pobliže istraži proces identifikacija žrtava te na taj način, kroz nauku da svoj doprinos cjelokupnoj priči o pronalasku nestalih. Taj korak je vodi do stažiranja u Međunarodnoj komisiji za nestale gdje je i sama učestvovala u ekshumacijama, antropološkim i arheološkim analizama grobnica i skeletnih ostataka.
–Čim nastupi juli u zraku je tuga i žalost, tih dana sam najviše uz majku i svima nam je teško, suosjećamo i sve nas juli boli. Svojom životnom obavezom smatram da pričam o genocidu, nisam zapamtila genocid, ali cijeli život gledam bol moje majke i sestre i živi sam svjedok rane koja nikad neće zacijeliti i svakom danom je dublja. Teško je, ali smo dovoljno hrabri, uzdigli smo se iznad zlikovaca, obrazovali smo se. Sada možemo dostojanstveno svoj život da posvetimo sjećanju, živimo što bolje možemo kako bismo poslali poruku da nismo više naivan narod, nećemo nikad zaboraviti ono što se desilo i zauvijek ćemo o tome pričati jer ćemo imati dovoljno snage za to. Želim da poručim mladim ljudima koji odbacuju historiju kao da ih se ne tiče, da budu svjesni koliko je zlo naneseno iz razloga što nije bilo davno, nije daleko to je naš komšiluk i nije daleko kada su napali dječaka u Bratuncu i prijetili da će ga zaklati kao što su klali u Srebrenici. Želim i da poručim roditeljima djece koja su prijetila da prestanu sa primitivnim i zastarjelim načinom odgoja djece, kazala je Merima za Radio Ilijaš.
Ibrahim Bećirović, autor knjige „Genocid u Srebrenici u pravosnažnim presudama“ govorio je o teškim kršenjima međunarodnog humanitarnog prava, sistematskoj kampanji etničkog čišćenja i brutalnim zločinima tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu (1992-1995.), a što je kulminiralo genocidom u Srebrenici u julu 1995. godine. Kako je istaknuto, temeljna poruka jeste da zločin genocida nije slučajno počinjen, nego da je planiran već od početka 1992. godine, odnosno od održavanja prvih paraskupština tzv. srpske republike Bosne i Hercegovine. Ukazano je na važnost čuvanja informacije koje vode ka utvrđivanju istine o hronologiji i dinamici ratnih dešavanja u BiH, a nasuprot pokušajima relativiziranja istine i negiranja genocida, odnosno revizije sudski utvrđenih činjenica. Naglašeno je još jednom da se sudbina naroda ne smije prepustiti na milost i nemilost drugima, te da je epilog takve orijentacije u pravilu bio ponavljanje zločina genocida u historijskom kontinuumu.
Hafiz Nijaz Aganhodžić kazao je da je najbitnije nakon svega da nam se genocid kao narodu nikad više ne ponovi, jer se slabima milost ne ukazuje i zato ne smijemo sebi dozvoliti da budemo neorganizovani i nespremni. Kazao je da je danas prisutan trend negiranja genocida, neutralnog stava, ali postoji i grupa koja se bori da se na genocid nikada ne zaboravi, poručivši majkama Srebrenice da budu strpljive i da će nagradu na onom svijetu dobiti i sresti se sa najmilijim.
Ovom prilikom dodijeljene su plakete za nesebičan doprinos ovoj Manifestaciji, a dobitnici su: Saudin Durmić-NISKOGRADNJA Durmić, Salkuna Salihović i MZ Ljubnići. Zahvalnicu za podršku Programu, kao i finansijsku potporu ovoj Manifestaciji dobio je ministar za boračka pitanja Kantona Sarajevo Omer Osmanović.
U kulturnom dijelu programa učestvovali su hafiz Aziz ef. Alili, koji je proučio ašere na početku i izveo ilahiju “Šehidi” i glumac Mirza Mušija sa recitalom „Tišina u Srebrenici i proklet bio ko zaboravi“ Voditeljica akademije bila je Dalila Omerović.
U nedjelju će se u Ilijašu u 10:45 zaustaviti konvoj sa tabutima posmrtnih ostataka spremnih za ukop 11. jula 2023. godine u Potočarima kako bi građani odali počast žrtvama genocida, a nakon ikindije namaza bit će održan Vjerski program u džamiji u Ljubnićima.
(radioilijas.ba)