SOKRATOVI DIJALOZI: BUĐENJE
U ponedeljak 26. juna u sali Biznis centra u Ilijašu sa početkom u 19 sati bit će održan prvi Sokratov dijalog pod nazivom „Buđenje“. Sokratovi dijalozi predstavljaju projekat kojeg organizira Udruženje za kulturni, intelektualni i društveni razvoj mladih „Znamen“ uz saradnju i finansijsku potporu Općine Ilijaš. Moderator i predavač prvog Sokratovog dijaloga bit će predsjednik spomenutog udruženja, profesor filozofije, Uzeir Alispahić.
Za naš portal Alispahić je kazao sljedeće:
„Sokratovi dijalozi predstavlja projekat koji se sastoji od pet dijaloga (pet različitih filozofskih tema) na kojima se po uzoru na antičko-grčkog filozofa Sokrata koristi dijaloška metoda kako bi „probudili“ kritičko mišljenje i ljubav prema istini kod učesnika. Cilj jeste da putem Sokratove metode (Elenhos), postavljanja pitanja i potpitanja preispitamo vrijednosti za koje smo obično sigurni da su ispravne. Sokrat je smatrao da se ljudi „rađaju“ sa jasnim kriterijem za istinu, te da mi istinu znamo (duboko u sebi) i potrebno je samo osloboditi istinu od laži tj. dekonstruisati zablude u koje smo uvjereni i koje onemogućavaju „da vidimo istinu“ i istina će sama isplivati na površinu. Što bi rekao Augustin u „Ispovijestima“: „Istina je poput lava, nju ne treba braniti, samo je treba osloboditi i ona će se sama odbraniti“.
Sokrat je propitivao sve i svakog na poznatom atenskom trgu, nije pravio nikakvu suštinsku razliku između građana, a razlog tome jeste upravo vjera da svaki građanin može spoznati istinu (poznata je priča iz dijaloga „Menon“ kada Sokrat neobrazovanog roba navodi da sam spozna geometrijske istine), samo je potrebno da ima iskrenu težnju za istinom i da koristi ispravnu metodu. Sokrat u tom svom svetom pozivu „buđenja“ građana Atene, za koji je na kraju krajeva platio „glavom“ (osuđen je na smrt zbog kvarenja mladeži i nevjerovanja u bogove u koje vjeruje država – iako je pod uslovom da prestane propitivati građane mogao biti oslobđen, odbio je tu ponudu uz poznati govor o smrti i životu bez propitivanja), slijedi poznati natpis na proričištu u Delfima – „Spoznaj samog sebe“. Sokrat propituje građane tako što nikom ne govori šta on misli o tome, nego samo traži od sagovornika da kaže ono što istinski vjeruje (a ne da se poziva na poznate autoritete) i onda metodom pitanja i potpitanja navodi sagovornika da sam otkrije isitnu u sebi, odnosno, da sam vlastitim argumentima napusti zabludu u koju je vjerovao. Dakle, sagovornik otkriva istinu u sebi (spoznaje sebe) koja izlazi na površinu nakon što Sokrat svojim pitanjima dokaže kontradiktornost u mišljenju tj. zabludi u kojoj se do tada nalazio.
Njemački filozof Immanuel Kant u eseju „Šta je prosvjetiteljstvo?“ kaže da je razlika između prosvjetljenog (zrelog) i neprosvjetljenog (nezrelog) čovjeka u tome što zreo čovjek preuzima odgovornost za svoje misli i djela, dok nezreo čovjek uvijek slijedi neki autoritet i tako lišava sebe odgovornosti. Da bi čovjek preuzeo odogovornost za svoje misli i djela mora se odvažiti da vjeruje vlastitom umu, zato Kant smatra ključem prosvjetiteljstva frazu „Sapere aude – usudi se misliti!“, jer hrabrost da čovjek misli „svojom glavom“ predstavlja temelj za izgradnju zdrave ličnosti pojedinca. Prema tome, cilj Sokratovih dijaloga jeste upravo poticanje učesnika da slobodno samostalno misle, govore i djeluju, te da fokus svakodnevnice usmjere na sebe po uzoru na poznatu krilaticu u Delfima.“
Prvi Sokratov dijalog pod nazivom „Buđenje“ će biti sadržan iz dva dijela. U prvom dijelu bit će održano kratko predavanje uz diskusiju o Sokratu, njegovoj metodi i terminu „buđenja“. U drugom dijelu, koji je ujedno i praktični dio, učesnici će diskustovati, argumentirati na TEMU: Sloboda i njene granice. U ponedjeljak 26.6. u 19h u Biznis centru dobrodošli su svi građani s područja Općine Ilijaš, ali i šire.
P.S. Dobrodošli i ponesite sa sobom „samo“ ljubav prema istini i hrabrost da koristite vlastiti um!