Povremeno se na nekim lokacijama u trenutnim uzorcima (vode, op.a.) utvrdi povećano prisustvo mikroorganizama, što je uvjetovano lokalnim pritiscima i nižim vodostajima”, potvrdili su iz Odjela zaštite voda Agencije za vodno područje Jadranskog mora (AVPJM) o ispitivanju kvalitete vode za kupanje na tradicionalnim kupalištima na području Hercegovine.
U ovogodišnjem Planu monitoringa voda koje su u nadležnosti Agencije analizirale su se i vode na 18 lokacija takozvanih tradicionalnih kupališta.
Iz ove institucije tvrde kako je primjetno poboljšanje kvalitete vode na poznatim kupalištima.
Sve dok se propisi ne implementiraju, navode iz Agencije, građani se kupaju na svoju odgovornost.
”Do službenog proglašavanja i obilježavanja kupališta te uspostavljanja sveobuhvatnog nadzora, svako kupanje građana na tradicionalnim kupalištima je na vlastitu odgovornost. Kvaliteta vode na vodnim tijelima izravno ovisi o pritiscima na vodno tijelo, a najviše o izravnim ispustima nepročišćenih otpadnih voda, što dovodi do pogoršanja mikrobiološkog statusa”, poručuju iz Agencije.
Građane su upozorili na ponašanje prilikom kupanja na tradicionalnim kupalištima.
”Prilikom kupanja na tradicionalnim kupalištima posebnu pažnju je potrebno obratiti na temperaturne razlike, pogotovo kod kupanja u rijekama koje su prilično hladne i u ljetnim mjesecima, kao i na moguće promjene u vodostajima na onim rijekama gdje su prisutne hidrocentrale.
U sušnim periodima, kada su vodostaji rijeka u opadanju, moguća su trenutna pogoršanja mikrobioloških parametara na svim vodnim tijelima”, ističu iz Agencije za vodno područje Jadranskog mora.
(radiosarajevo.ba)