Naslovnica BIH Reis Husein ef. Kavazović uručio muraselu novom sarajevskom muftiji Nedžadu ef. Grabusu

Reis Husein ef. Kavazović uručio muraselu novom sarajevskom muftiji Nedžadu ef. Grabusu

Buregdzinica Tepsy Ilijas Dstore Ilijas

Reisu-l-ulema Islamske zajednice (IZ) u Bosni i Hercegovini dr. Husein ef. Kavazović danas je na svečanosti u Baščaršijskoj džamiji u Sarajevu dodijelio muraselu novom sarajevskom muftiji, dr. Nedžad ef. Grabusu.

Dužnost sarajevskog muftije razumijem kao veliku čast, ali i odgovornost“, kazao je muftija Grabus, pojašnjavajući ulogu muftije u islamskom svjetopogledu i posebno unutar institucije Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.

– Kako tumačiti islam, djelovati i ‘ostati’ blizu, u razumijevanju svijeta i islamskih vrijednosti, generacijama rođenim u ‘doba interneta’, u svijetu punom različitih suprotnosti, stalnih promjena i čestog problema neprihvatanja autoriteta i traganja za alternativnim tumačenjima vjere?”, ozbiljno je pitanje – smatra muftija Grabus, koje se postavlja u okviru promišljanja važnosti djelovanja imama i muftije u pluralnom i demokratskom društvu.

– U pluralnom društvu postoje široke mogućnosti za angažman kroz različite forme djelovanja vjerskih zajednica. U muslimanskoj učenosti je cijenjeno poznavanje Kur’ana, hadisa i disciplina koje su zasnovane na tim izvorima. Također, u pluralnoj sredini nužno je razumjeti i društveni sistem, odnos između vlasti i vjerskih zajednica, poznavati osnovna pravila slobode govora i zakonske okvire koji kažnjavaju širenje mržnje, neprijateljstva, zloupotrebu religijskijskih osjećanja itd. U mnogim zemljama u Evropi se raspravlja o administrativnim načinima organiziranja vjerskih zajednica i udruženja koja se bave islamskim djelovanjem. Institucija IZ je ukorijenjena u svijesti bošnjačkog naroda, zato je preživjela različite političko-pravne i društvene sisteme i ostala snažna i sposobna čuvati, prenositi i tumačiti islam – kazao je muftija Grabus, poručujući kako se jedinstvo Islamske zajednice čuva kroz njen jasno definiran sistem.

Najavio je da će u svome poslu pokušati raditi na programima i planovima u Islamskoj zajednici koji osiguravaju i snaže njeno jedinstvo, s jedne, i njeno otvaranje prema savremenim dobrobitnim tokovima, s druge strane.

– Tako ćemo biti vjerni i pouzdani saradnici onih koji su za hrabro i odvažno susretanje tradicije i potreba da se ona pravovaljano osvježava. Trudit ćemo se da se s uglednog i časnog položaja sarajevskog muftije – podstiče dijalog sa svima (i među svima) koji na bilo koji način pripadaju islamskoj ili muslimanskoj vjeri, kulturi, nasljeđu ili naprosto osjećanju… Bit će nam itekako važno da doprinesemo ne samo vjerskom životu Sarajeva, već i njegovom kulturnom životu.

U nama će naći pouzdane prijatelje i saradnike svi oni koji oslovljavaju pitanja važna za razvoj ovoga grada i regije kao sigurne sredine. S pozicije sarajevskog muftije dat ćemo svoj doprinos međureligijskom, međukulturnom i međucivilizacijskom dijalogu u Sarajevu i svim medžlisima na području sarajevskog muftijstva. Na to nas obavezuje naša teška nedavna prošlost, ali upravo ona nam je podsticaj da čovjek može biti biće koje se iz svoga zla može, ako mu se pomogne, uspraviti u najljepša stanja i razine svoga dobra“, poručio je muftija Grabus.

U svom obraćanju reisu-l-ulema je iskazao posebno zadovoljstvo zbog imenovanja dr. Grabusa za muftiju sarajevskog.

– Želim kazati da sam sretan jer jedan naš alim ovoga ranga preuzima ovu dužnost i nadamo se da je će s Božijom pomoći obavljati na najbolji način – kazao je reisu-l-ulema, dodajući da će u tome imati i potrebnu podršku.

Ovom prilikom osvrnuo se i na kur’anske poruke koje trebaju biti misao vodilja imamima tokom njihovog misijskog djelovanja, podsjećajući kako Allah, dž.š., u Kur’anu govori da se na Njegov put treba pozivati mudro i lijepim savjetom.

– To je moto svih imama, glavnih imama, muftija i reisu-l-uleme: pozivati Allahovom putu na najljepši način, mudrošću i savjetom“, kazao je reisu-l-ulema.

Skrenuo je pažnju i na nekoliko značajnih uloga koje imami imaju unutar društvenog konteksta.

– Trebamo nastojati da ljudima budemo nada i radost, da ih okupljamo oko sebe i pomažemo im kada imaju dilemu. A znamo da se naša misija kreće između dvoga: pozivanja Allahovom putu i odgovaranja na pitanja vjernika – poručio je reisu-l-ulema.

(avaz.ba)