Naslovnica BIH Komemoracija u Srebrenici je završila, slijedi dženaza za 19 žrtava genocida

Komemoracija u Srebrenici je završila, slijedi dženaza za 19 žrtava genocida

Buregdzinica Tepsy Ilijas Dstore Ilijas

Tuga i bol 26. godina nakon srebreničkog genocida ideja su vodilja ovogodišnjeg obilježavanja najvećeg zločina u Evropi poslije Drugog svjetskog rata. Srebrenica je i ove godine ishodište brojnih onih koji dolaze da se poklone žrtvama iz jula 1995. godine.

12:50 – Trenutno se u Potočarima izvodi Srebrenički inferno, muzička kompozicija napisana u spomen na žrtve genocida u Srebrenici. Tekst je napisao pjesnik Džemaludin Latić dok je muziku komponirao Đelo Jusić.

12:37 – Komomoracija je završila, slijedi dženaza za 19 žrtava genocida koju će predvoditi reis Husein ef Kavazović.

12:24 – Komemorativnu sjednicu u Potočarima obraćanjem je zaključio član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Šefik Džaferović. On je kazao kako je ovo mjesto gdje je najteže mjesto na kojem se može govoriti.

“Srebreničanima je presudila želja da se napravi velika Srbija, sve se zna”, kazao je Džaferović.

On je pozvao visokog predstavnika Valentina Inzka da zabrani negiranje genocida u našoj zemlji.

12:20 – Svoju poruku poslao je i predsjednika Republike Turske Recep Tayyip Erdoğan.

“Vaša bol je i naša bol. Ne zaboravljamo genocid i nećemo dozvoliti da bude zaboravljen, jer pravda je moralna obaveza žrtvama i dug njihovim porodicama. Nećemo dozvoliti da se zaboravi ova tamna mrlja na evropskoj historiji”, izjavio je.

12:20 – Predsjednika Republike Hrvatske Zoran Milanović obratio se prisutnima putem videoporuke kazavši kako je odgovornost na političarima da se Srebrenica nikad više ne ponovi.

“Budućnost se neće moći graditi bez iskrenog odnosa prema prošlosti”, izjavio je.

“Bilo nas je oko 60 hiljada, sabijeni u malom prostoru. Bili smo kao stoka u toru za klanje. Danas je Srebrenica grad mrtvih, vratite nas u život”, prisjetila se Kada Hotić pročitavši pjesmu posvećenu ubijenom sinu.

12:00 – Predsjednika Skupštine Crne Gore Aleksa Bečić kazao je kako je Srebrenica opomena za sve te podsjetio na Rezoluciju koju je njegova skupština usvojila.

“Kako bi sasjekli bilo kakvu kolektivnu krivicu kazali smo da odgovornost može biti samo individualna. Zločinci imaju ime i prezime. Nemaju oni nikakvu vjeru, oni su samo ljušture”, izjavio je.

11:55 – Poruku ministra vanjskih poslova Islamske Republike Iran Javada Zarifa pročitao je njegov specijalni izaslanik Muhamed Ebrahim Taherian.

Foto: D. S./Klix.ba
Foto: D. S./Klix.ba

“Događaji u julu 1995. godine jedni su od najmračniji u povijesti savremenog čovječanstva. Oni podsjećaju međunarodnu zajednicu na stvarno pridržavanje istinskim ljudskim vrijednostima”, kazao je on.

11:50 – Na komemoraciji će se videoporukom obratito i ministar vanjskih poslova Republike Sjeverne Makedonije Bujar Osmani.

“Ostaje još dosta toga da se uradi u regiji, kako unaprijediti saradnju za budućnost. Kako jačati vladavinu prava i ljudska prava”, izjavio je.

Foto: A. K./Klix.ba
Foto: A. K./Klix.ba

11:45 – Muhamed Avdić predstavnik porodica koje još traže svoje najmilije prisjetio se teških dana jula 1995. godine kad je izgubio oca.

“Nadali smo se da ćemo preživjeti i da ćemo ponovo vidjeti babu”, potresno je kazao Avdić.

11:40 – Podsekretarka Ujedinjenih nacija i specijalna savjetnica generalnog sekretara za prevenciju genocida Alice Nderitu obratila se prisjećajući se tih dana koji ne idu na čast UN-a.

Foto: A. K./Klix.ba
Foto: A. K./Klix.ba

“Svjedoci smo opasnih trendova negiranja genocida i veličanja ratnih zločina”, izjavila je.

11:35 – Evropski komesar za proširenje Oliver Varhelyi putem videoporuke kazao je kako Evropa nije zaboravila svoju odgovornost u nesprečavanju genocida.

“Nema razlika u genocidu, genocid je genocid. Presude sudova su pokazale da počinitelji ne mogu proći bez kazne”, izjavio je.

11:32 – Skupu se obratio i zamjenik predsjedavajućeg Parlamentarne Grupe saudijsko-bosanskog prijateljstva Saad Bin Saleh Al-Sabti.

Foto: D. S./Klix.ba
Foto: D. S./Klix.ba

11:30 – Predsjednik Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (IRMCT) Carmel Agius obećao je da će međunarodne pravosudne institucije nastaviti da procesuiraju žrtve genocida i zločina koji su se u ratovima Devedesetih desile u BiH.

11:24 – U Potočarima je i potpredsjednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović, a s njim su se susrele Majke Srebrenice.

11:21 – Prisutnima se obratio i američki amabasador Eric Nelson.

“U ime naroda SAD-a pridružujem se svima koji oplakuju žrtve od prije 26. godina”, kazao je Nelson.

11:15 – Predsjedavajući Doma naroda Parlamenta BiH i lider SDA Bakir Izetbegović prisustvuje komemoraciji, a u kratkoj izjavi je kazao da negiranje genocida je kapriciozna, maliciozna i besmislena politika srbijanskog režima.

“Sve što je postigla je to da se svijet pokrene. Na kraju će ostati usamljena u negiranju”, izjavio je Izetbegović

11:15 – Na komemoraciji se prvi obratio predsjednik Organizacionog odbora za obilježavanje 11. jula 1995. godine Hamdija Fejzić. On je kazao da je broj učesnika uslovila pandemija, ali da je najbitnije ne šutjeti.

Hamdija Fejzić
Hamdija Fejzić

“Fraza da se ne smije zaboraviti blijedi, a posljedice genocida rastu”, izjavio je.

11:07 – U Memorijalni centar Srebrenica – Potočari je pristigao i predsjednik Crne Gore Milo Đukanović, a Majke Srebrenice uručile su mu “Cvijet Srebrenice”

11:03 – Himnom Bosne i Hercegovine u 11 sati počelo je ovogodišnje obilježavanje godišnjice genocida.

11:00 – U Srebrenicu su i ove godine došle brojne zvanice, kako iz naše zemlje tako i iz susjedstva.

Član Predsjedništva BiH Šefik Džaferović kazao je da je sjećanje najvažnije jer ako se ne sjećate onda slijedi zaborav. A zaborav je jako opasan.

U Potočarima će danas biti će ukopani posmrtni ostaci 19 žrtava genocida počinjenog 1995. godine. Porodice iz svih dijelova BiH i šire pristižu u Potočare, kako bi ih ispratili na vječni počinak.

Najstarija žrtva koja će naći svoj konačni smiraj u Memorijalnom centru Potočari jeste Husein Kurbašić, koji je imao 63 godine u času smrti.

U mezarju Memorijalnog centra Potočari – Srebrenica ove godine bit će ukopani: Vejsil (Abdulah) Hamzabegović rođen 1939. godine, Muhidin (Mujo) Mehmedović rođen 1977, Fikret (Ramiz) Kiverić rođen 1978, Ramiz (Rizvo) Selimović rođen 1951, Esnaf (Zurijet) Halilović rođen 1976, Zilha (Edhem) Delić rođena 1971, Muamer (Osman) Mujić rođen 1976, Mehmed (Mustafa) Beganović rođen 1947, Hajro (Ramo) Aljić rođen 1944, Jusuf (Hajro) Aljić rođen 1967, Zajim (Mujo) Hasanović rođen 1968, Asim (Husejin) Nukić rođen 1971, Azmir (Aziz) Osmanović rođen 1979, Nezir (Rešid) Dautović rođen 1969, Ibrahim (Suljo) Avdagić rođen 1950, Jusuf (Adem) Halilović rođen 1948, Salih (Džanan) Džananović rođen 1955, Meho (Salih) Karahodžić rođen 1939. i Husein (Ibrahim) Kurbašić rođen 1932.

U Komemorativnom centru u Tuzli nalaze se posmrtni ostaci još 88 žrtava za koje je stigao DNK nalaz o identitetu, ali te žrtve nisu zvanično identifikovale porodice.

Identifikovano je još 36 žrtava, ali porodice još nisu dale saglasnost za njihov ukop, uglavnom zbog oskudnih skeletnih ostataka ovih žrtava koji su do sada pronađeni.

Porodice dvije žrtve koje su dale saglasnost ove godine pa je potom povukle, odlučile su se za ukop posmrtnih ostataka njihovih najmilijih naredne, 2022. godine.

U Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari, do sada su ukopane 6.652 žrtve genocida počinjenog u julu 1995. godine, dok je na drugim lokacijama, a prema željama porodica žrtava, ukopano još 237 žrtava genocida. Još uvijek se traga za oko 1.000 žrtava genocida.

(klix.ba)