Naslovnica BIH Inspektori u Kaknju na nogama: Zbog najezde žohara u toku poduzimanje mjera

Inspektori u Kaknju na nogama: Zbog najezde žohara u toku poduzimanje mjera

Buregdzinica Tepsy Ilijas Dstore Ilijas

Zbog prijava građana Kaknja, koji žive u stambenim objektima koji se nalaze uz gradsku šetnicu i u ulici Osmana Džafića, o najezdi žohara općinska inspekcija danas će izdati niz naredbi upraviteljima zgrada i drugim subjektima.

Najezdu žohara objašnjavaju velikim vrućinama koje su nastupile nakon intenzivnih kišinih padavina.

Inspekcija je od jutros na terenu. Bit će procijenjena i potreba za poduzimanjem vanrednih mjera pored onih redovnih koje se vrše – saopćeno je iz Općine Kakanj.

Aktivni tokom noći

Žohari ne podnose svjetlo, pa su aktivni tokom noći. Potpuno istrebljivanje nije moguće i zato se njihov broj pokušava smanjiti na prihvatljiv minimum.

Ovisno o infestaciji. Znači, ako je slaba infestacija imamo normalno prskanje insekticidima koji su za njih već prilagođeni i propisani zakonom, a ako je veća infestacija uzimamo strojeve za zamagljivanje, takozvano orošavanje – objašnjava Silvio Šprem, hemijsko-tehnološki tehničar iz Hrvatske.

Iz porodice žohara, kojih ima tri i po hiljade, samo četiri vrste proglašene su štetnicima jer su se prilagodili čovjeku i potencijalni su prenosioci bolesti. Među njima i je crni žohar.

U kontaktu su s mnogim bakterijama budući da su noću aktivni. Prelaze preko čistih površina, radnih površina i mogu nanijeti različite mikroorganizme, uzročnike bolesti na takve površine i na taj način prenijeti uzročnika bolesti dalje na neku namirnicu – kaže Nediljko Landeka, diplomirani sanitarni inženjer Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije.

Najvažnija je preventiva

Najvažnija je, kažu stručnjaci, preventiva. Najčešće pozive upućuju oni koji su je zanemarili.

Građani trebaju kontrolirati sifonske odvode, ventilacije i sve tokove kojima bi eventualno žohari mogli prodrijeti u stambene površine, posebno ako su neko vrijeme izbivali iz tog prostora. Ono što posebno naglašavaju stručnjaci je redovna dezinsekcija objekata koji pružaju uslugu hrane. Dakle, restorani, objekti brze hrane i svi koji imaju i najmanji doticaj s hranom. Jedino tako se broj crnih žohara može svesti na taj prihvatljiv minimum.

(kakanj-x.com)