Naslovnica BIH Islamska zajednica 7. maja obilježava Dan džamija

Islamska zajednica 7. maja obilježava Dan džamija

Buregdzinica Tepsy Ilijas Dstore Ilijas

Islamska zajednica u BiH 7. maja obilježava Dan džamija, u znak sjećanja na dan kada je u Banjaluci 1993. godine minirana džamija Ferhadija, jedna od najznačajnijih u BiH.

Banjalučka Ferhadija, monumentalna zadužbina plemenitog Ferhat-paše Sokolovića, bila je jedna od 16 džamija srušenih u Banjaluci.

Odlukom Rijaseta Islamske zajednice u BiH 7. maj je proglašen Danom džamija, kada se simbolično obilježava rušenje Ferhadije u Banjaluci, ali i ostalih 613 džamija, 218 mesdžida, 69 mekteba, četiri tekije, 37 turbeta i 405 drugih objekata u vlasništvu Islamske zajednice.

-Sedmi maj je i sjećanje na tragično stradanje rahmetli Murata Badića koji je ubijen 7. maja 2001. godine u Banjaluci na dan polaganja kamena temeljca za ponovnu izgradnju Ferhadije. Tada je oko 4.000 srpskih nacionalista kamenovalo i tuklo oko 300 Bošnjaka koji su prisustvovali svečanosti povodom postavljanja kamena temeljca. Mnogo Bošnjaka je primljeno u banjalučku bolnicu, a Cazinjanin Murat Badić je podlegao od zadobijenih povreda, ističu iz Islamske zajednice u BiH.

Program svečanog otvorenja obnovljene Ferhadije održan je također 7. maja 2016. godine, čime se ističe i simbolizira bolji i novi početak.

Ferhat-pašina ili bolje znana kao Ferhadija džamija je bila centralni objekat u Banjaluci. Izgrađena je 1579. godine u klasičnom otomanskom stilu i predstavlja jedno od najuspješnijih arhitektonskih ostvarenja bosanske arhitekture 16. vijeka. Njen arhitekta je nepoznat ali je poznato da je bio učenik otomanskog arhitekte Mimara Sinana. Izgradnju džamije je finansirao Ferhat-paša Sokolović bosanski sandžak beg. U kompleksu Ferhadije su se također nalazila i 3 turbeta: Ferhat-paše, njegove unuke Safikadune i njegovih bajraktara, željezna i kamena ograda sa česmom na ćošku, šadrvan i staro mezarje u bašti. Kasnije je kompleks dopunjen sa sahat-kulom izgrađenom nedaleko od Ferhadije. Džamija je bila 18m široka, 14m dugačka, a vrh kupole je bio 18m visok. Munara je bila 43m visoka. Ferhadija je uvrštena u kulturnu baštinu Bosne i Hercegovine 1950. godine, a kasnije je bila uvrštena na listi spomenika svjetske baštine pri UNESCO-u (nulta kategorija kulturnog spomenika).

Institucije Islamske zajednice će Dan džamija obilježiti prikladnim aktivnostima i programima, a u skladu sa važećim mjerama nadležnih organa i instrukcijama Islamske zajednice.