U Kantonu Sarajevo od 1. juna na snagu je stupila nova mjera kojom se strogo sankcioniše svako zaustavljanje putničkih vozila na autobuskim i trolejbuskim stajalištima.
Ministarstvo unutrašnjih poslova KS postavilo je nadzorne kamere na ukupno 27 lokacija, koje automatski bilježe nepravilna zaustavljanja i prosljeđuju ih nadležnim organima za dalju obradu i eventualno kažnjavanje.
Iako je cilj ove mjere unaprjeđenje sigurnosti i protočnosti saobraćaja, njena implementacija izazvala je određene poteškoće, posebno kada su u pitanju svakodnevne potrebe građana i rad taksi službi.
Naime, prema važećem Zakonu o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH, član 73., stav 10., zabranjeno je zaustavljanje i parkiranje vozila na mjestima označenim kao stajališta za javni prijevoz. Iako taksi vozila obavljaju usluge javnog prijevoza, zakon ih formalno svrstava među putnička vozila, zbog čega su i ona obuhvaćena zabranom zaustavljanja na stajalištima.
Povodom ove odluke, razgovarali smo s vlasnicima nekoliko sarajevskih taxi kuća koji su za portal Radiosarajevo.ba istakli svoja mišljenja, zabrinutosti i prijedloge rješenja.
Vlasnik firme Žuti taxi Jasmin Zajko smatra da bi imalo smisla da kao javni gradski prijevoz koriste autobusna stajališta, jer se taksiji vrlo kratko zaustavljaju na tim površinama.
“Mi ćemo kao kompanija poštovati zakon, ali smatram da će ova odluka najviše štetiti korisnicima naših usluga. Naime, više nećemo moći kupiti stranke na tim lokacijama, što će stvoriti dodatne neugodnosti za putnike, koji će biti prinuđeni da se pomjeraju ili da taksi čekaju na drugim, manje pristupačnim mjestima. Primjerice, kod stajališta kod Socijalnog, parking se nalazi ili iza ili preko puta, pa će putnici morati prelaziti dodatnu udaljenost pješke da bi došli do taksi vozila. S obzirom na to da je odluka o zabrani korištenja stajališta tek nedavno razjašnjena, u narednim danima ćemo, zajedno s nadležnim ministarstvima – Ministarstvom unutrašnjih poslova i Ministarstvom saobraćaja – izaći u javnost sa zajedničkim saopćenjem u kojem ćemo zatražiti pronalazak rješenja koje će nam omogućiti korištenje autobusnih stajališta za prijem i otpuštanje putnika. Nadamo se da će nam izaći u susret i pokazati razumijevanje”, istakao je Zajko.
Enver Suljagić, vlasnik Sarajevo taxija kazao je da su oni već ranije uputili upit Ministarstvu saobraćaja.
“Smatramo da se, s obzirom na to da se bavimo javnim prijevozom, ovo pitanje može riješiti uz malu intervenciju – ostavljanjem oznake koja omogućava zaustavljanje za vozila javnog gradskog prijevoza i taksi vozila. Uvođenje potpune zabrane bilo bi nekorektno i prema ostalim građanima. U slučaju kvara vozila, hitne intervencije ili zdravstvenih problema, ljudi se moraju moći negdje zaustaviti – to je, ipak, pitanje sigurnosti“, navodi Suljagić.
Na pitanje da li su već dobili odgovor od MUP-a, otkrio je da nisu, ali da imaju informacije iz drugih izvora da ni oni sami još ne znaju kako će ovu odluku provesti u praksi.
“Dakle, situacija je još nejasna. Mi kao kompanija čekamo rješenje, a ako ne bude moguće da koristimo stajališta, prihvatićemo to kao i svi drugi građani – ako svi spadaju pod istu regulativu, spadaćemo i mi. Međutim, smatramo da je pošteno i logično da kao autobusi i taksi vozila, kao dio javnog prijevoza, trebamo imati pravo da preuzimamo putnike na tim lokacijama. Također mislimo da bi trebalo omogućiti i običnim građanima da se kratko zaustave u vanrednim okolnostima, poput kvara vozila. U svakom slučaju, možda ovo rješenje i bude funkcionisalo – vidjet ćemo. Za kraj, naglašavamo da će Sarajevo taksi u potpunosti poštovati zakon i sve uredbe koje su donijele nadležne institucije”, poručio je Suljagić.
S druge strane vlasnik kompacije Crveni taxiArmin Babić smatra da se ovim potezom pravi dodatni trošak na džepove građana.
“Uzimajući u obzir da je taksi firma dio javnog gradskog prijevoza i da smo dosad mogli koristiti autobuska stajališta, smatram da je ova zabrana najveći udar na građane. Jer evo, zamislite – gdje da neka stranka izađe na Socijalnom? Taksi mora napraviti cijeli krug da bi se vratio, što automatski znači dodatni trošak za korisnika usluge”, rekao je Babić.
Uzimajući u obzir ove izazove, delegat u Domu naroda Federacije BiH i zastupnik u Skupštini Kantona Sarajevo Aljoša Čampara (NiP) najavio je pokretanje inicijative kojom bi se taksi vozila izuzela iz spomenute zabrane.
Kako je naveo na svom službenom Facebook profilu, cilj inicijative je pronaći ravnotežuizmeđu poštivanja zakonskih propisa i stvarnih potreba građana, ali i osigurati efikasno i humano funkcionisanje javnog prijevoza, uključujući taksi usluge.
“Vidjeli smo to, i ako se zaista realizuje – odlično. No, i mi planiramo održati sastanak s nadležnim vlastima i podnijeti vlastiti prijedlog za izuzeće taksi vozila iz ove uredbe, jer smatramo da bi to bilo logično i opravdano. Još uvijek se nismo obratili MUP-u. Iskreno, jer nismo znali na čemu smo – ova informacija nas je pomalo zatekla. Ali evo, kažem vam – ako smo mi dio javnog gradskog prijevoza i ako možemo koristiti kolovozne trake označene žutom linijom, zašto ne bismo mogli i koristiti stajališta? To je pitanje na koje još tražimo odgovor”, zaključio je Babić.