Udruženje “Žena žrtva rata” uputilo je dopis Ministarstvu unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo i ministru Admiru Katici, izražavajući zabrinutost zbog datuma zakazane Povorke ponosa, navodeći da isti pada na dan od izuzetne važnosti i bola za bošnjački narod.
U svom obraćanju podsjećaju da je 14. juni datum na koji su 1992. godine počinjeni neki od najstravičnijih ratnih zločina u Višegradu. Na taj dan, kako ističu, u Pionirskoj ulici živo je spaljeno više od 60 bošnjačkih civila, među kojima i novorođenče staro samo dva dana. Samo osmero je preživjelo.
“Posmrtni ostaci spaljenih nikada nisu pronađeni. Za ovaj stravični zločin, kao i niz drugih, Milan Lukić je osuđen na doživotni zatvor, Sredoje Lukić na 27 godina u Haagu, a Radomir Šušnjar na 20 godina pred Sudom BiH,” navedeno je u dopisu.
Uz to, podsjećaju i na zločin u naselju Ahatovići kod Sarajeva, gdje je tog istog dana 1992. godine u autobusu u mjestu Sokolina strijeljano 48 zarobljenih Bošnjaka koji su umjesto na razmjenu, odvedeni na egzekuciju.
“Preživjelo ih je svega nekoliko,” ističu.
Upravo zbog ove historijske pozadine, Udruženje smatra krajnje neprimjerenim da se Povorka ponosa organizuje baš 14. juna.
“Taj dan budi najdublju tugu, a održavanje tzv. parade ponosa u glavnom gradu BiH na datum kad se sjećamo masakriranih civila smatramo neprihvatljivim i drskim,” naglašavaju iz udruženja.
Dodaju da ne osporavaju ničija ljudska prava, ali upozoravaju na važnost empatije i odgovornog odnosa prema žrtvama.
“Ne sporimo nikome da zastupa i promovira ljudska prava, ma kojeg oblika, ali je neprihvatljivo da se taj događaj održava baš na dan 14. juna. S tim u vezi, tražimo odgodu održavanja tzv. parade ponosa na taj dan i time pokažete i osjećaj i epitet prema žrtvama, te tako zajedno razvijamo kulturu pamćenja,” zaključuje se u zahtjevu.