Vlada Kantona Sarajevo je, na prijedlog prijevoznika i nakon analize troškova, usvojila nove cijene usluga u javnom prijevozu, koje stupaju danas.
Nova cijena jedinične karte je 2,50 KM, a korisnici će plaćati 2,20, jer Vlada KS subvencionira 0,30 KM. Jediničnu kartu koriste oni koji ne koriste mjesečne kupone i koji povremeno koriste javni prijevoz.
U saopćenju se navodi da se cijena kupona javnog prijevoza 20 godina nije mijenjala niti je pratila rast prosječne plate.
Noćni prijevoz
Noćni prijevoz ostaje besplatan za sve korisnike.
– Ulaganja u javni prijevoz su u proteklim godinama bila izuzetno velika, samim tim je od presudne važnosti i odgovornosti održati stabilnost javnog prijevoza i daljnjeg unapređenja.
Objava novog cjenovnika
Dodaje se da će građani, zahvaljujući subvencijama, i dalje plaćati manje od stvarne cijene koštanja usluge javnog prijevoza, “jer važno je napomenuti da je u budžetu Kantona Sarajevo u ovoj godini planirano više od 30 miliona KM za subvencije za javni prijevoz, kako bi prijevoz određenim kategorijama bio potpuno besplatan, a svim kategorijama povoljniji od stvarne cijene karte”.
Prijevoznici će objaviti novi cjenovnik usluga javnog prijevoza.
(avaz.ba)















