Problem grijanja u Vogošći nije nova tema, ali privremeno rješenje jeste. Direkcija za robne rezerve Kantona Sarajevo, na zahtjev kantonalne vlade, preduzeću Bags Energotehnika isporučila je 150 tona mazuta da bi građanima obezbijedili nesmetano grijanje do kraja sezone.
Do kada će građani Vogošće čekati na trajno rješenje ovog problema?
Tokom cijele zime, građanke i građani Vogošće imali su problem sa grijanjem i hladnim radijatorima. Od juče su radijatori ponovno topli. Vlada KS iz robnih rezervi omogućila je isporuku 150 tona neophodnog energenta. Međutim, to neće biti dovoljno.
“Cijelo vrijeme taj energent ide na kapaljku, iako se zna po proračunu, svako ko se bavi time, trebao bi znati koliko tona mazuta treba za grijnu sezonu. Ono što je bitno je da je naša grijna sezona sa redukcijom, što vam vjerovatno niko nije rekao. A to znači da i kad se grijemo, grijemo se od 7 do 10 ujutro i navečer od 7 do 10. Tokom dana se ne grijemo”, kaže Nisveta Huskić, predstavnica građana Vogošće.
Za stanovnike Vogošće trajno rješenje i dalje se ne nazire jer se nadležni bave prebacivanjem odgovornosti. Vlada KS tvrdi da su učinili sve što je u njihovoj nadležnosti, a da građani odgovore na sva dodatna pitanja traže od uprave preduzeća Bags Energotehnika.
“Zašto se neko odlučio ako smo mi podnijeli zahtjev 300, da nam isporuči 150, stvarno ne znam… Mi u tome nismo učestvovali, i ja sam bio dijelom razočaran”, navodi Enis Džihanić, direktor Bags Energotehnike Vogošća.
Razočarani su i građani jer do traženog umanjenja računa za period kada nisu imali grijanja, prema tvrdnjama direktora Džihanića, ne može doći sve dok se ne imenuje novi upravni odbor koji bi donio takvu.
“Ti računi moraju biti umanjeni, da vam ilustriram ovako: jedna grijna sezona u jednom domaćinstvu potroši 7000kw/h, mi imamo kalorimetre ugrađene, i mogu vam reći da je naš kalorimetar za ovu grijnu sezonu trenutno nije dosegao ni 3500kw/h, što znači se grijemo upola manje nego ostali stanovnici KS, a plaćamo punu cijenu”, ističe Nisveta Huskić.
Jasno je da ovo rješenje ne smije postati praksa, a za trajno rješenje u vidu izmještanja kotla iz udaljene industrijske zone u Vogošći u grad i prelaska na plin, trebaće vremena, ali i političke volje.
“To je nešto što se Ministarstvo komunalne privrede i Vlada KS, Bags i opština Vogošća između sebe moraju dogovoriti”, navodi Huskić.
“Da li ćemo uspjeti na teritoriji opštine Vogošća to riješiti, ja stvarno ne znam, ne ovisi samo o meni… Ovisi, mogu slobodno reći od dobre volje Općine, ne načelnika, nego općinskih vijećnika svih zajedno, da li žele to ili ne žele… Postoji incijativa, postoje dopisi, razgovori koje smo obavili. Ako oni to ne žele, ja ne mogu utjecati dalje”, kaže direktor Bags Energotehnike.
Iz resornog ministarstva u Vladi Kantona Sarajevo, osim saopštenja koje je objavljeno, tvrde da do konačnog imenovanja ministra ne mogu se baviti dugoročnim rješenjima ovog pitanja.
(radiosarajevo.ba/BHRT)